• 26kwi
  Mury obronne Kożuchowa

  Mury obronne Kożuchowa

  Zachowane na całym obwodzie, w pierwotnym układzie, średniowieczne mury miejskie Kożuchowa należą do wyjątkowych zabytków w skali nie tylko województwa lubuskiego ale także całej Polski. Pomimo upływu wieków kamienne obwarowania wyznaczają dziś granice lokacyjnego miasta, wyraźnie odcinając jego obszar od współczesnej zabudowy. Stan ten sprawia, że Kożuchów wśród wielu miast historycznego Śląska, które zachowały jeszcze relikty dawnych obwarowań, zajmuje poczesne miejsce…

  Fragment wstępu publikacji pt. Mury obronne Kożuchowa – pracy Tomasza Andrzejewskiego i Zdzisława Szukiełowicza. Czytaj więcej w publikacji dostępnej w siedzibie KOKiS Zamek w Kożuchowie przy ulicy Klasztornej 14.

  Tagi: , , , , , , , ,

 • 11lut
  Kożuchów. Zarys dziejów

  Kożuchów. Zarys dziejów

  Aby dobrze zapoznać się z historia Kożuchowa i na chwilę cofnąć się w czasie by poznać jego początki z pewnością warto sięgnąć do książki „Kożuchów. Zarys dziejów” opracowanej przez zespół pod przewodnictwem Tomasza Andrzejewskiego. To obszerne dzieło dość mocno wyczerpuje temat historii miasta Kożuchowa i okolic a ufundowane zostało z okazji 750-lecia istnienia miasta w 2003 roku.

  Wśród wielu miast regionu, których korzenie sięgają średniowiecza, Kożuchów zajmuje miejsce szczególne. Zachowany niemalże w całości średniowieczny układ przestrzenny, kamienne obwarowania, majestatyczna architektura kościoła farnego  zamku, oraz malownicze kamienice rynku tworzą niepowtarzalny klimat, gdzie teraźniejszość styka się z przeszłością.

  Fragment z książki „Kożuchów. Zarys dziejów” pod red. T. Andrzejewskiego, Kożuchów 2003.

  Książka do nabycia w siedzibie KOKiS „Zamek” przy ul. Klasztornej.

  Tagi: , , , , , ,

   

Spreadfirefox Affiliate Button

Ostatnie komentarze

 • O, nareszcie coś ciekawego, dzięki !...
 • Pozdrawiam!...
 • Byłem w parku, widziałem i jestem pod wrażeniem. Pomnik idea...
 • Witam Szanowne Towarzystwo. Jestem autorem bloga którego pos...
 • Do nabycia w siedzibie Zamku KOKiS w Kożuchowie...